קצת על יסודות התעמולה וה"גארייזם האקטיביסטי".

לכל אורך ההיסטוריה אני עדים לתופעות בדלניות כאלו ואחרות אשר שאפו לשנות את העולם. אומנם לא פגשנו את הנוצרים הראשונים שחשו כי המצב לא לטעמם אז הם התנתקו וגם לא פגשנו את הנאציים שחשו שסדר יום גזעני הוא הוא הדרך הנכונה. רובנו אגב, גם לא חיינו בשנות השישים העליזות כשילדי הפרחים היו בטוחים שהם המתכון הבטוח לעולם טוב יותר. מה שכן, כיום כולנו עדים לתופעה גלובלית חוצה גבלות גאוגרפיים, מגדריים, סוציו-אקונומיים ותרבותיים – הגארייזם.

את מי אני מאפיין בגבולות הקבוצה הזו? פשוט מאוד – כל מי שאי פעם שמע את הנואם הכריזמטי גארי יורופסקי ושינה שינה את הרגלי תזונתו. חשוב לי לסייג ולומר שאין לי התנגדות לתופעת הצמחונות והטבעונות, להפך אני מאמין שזה יטיב עמי בטווח הארוך, לדוגמה בכך שזה יוזיל את מחירי הבקר ויהפוך למוצר צריכה לא המוני ועל כן גם איכותי יותר.
ההתנגדות הנחרצת שלי היא לגארייזם האקטיביסטי – אותם מומרים שלקחו על עצמם את חזון השליחות הקיצונית ועתה ממטירים עליי תעמולה במטרה להבנות לי סדר יום שחור. מאוד התחברתי לדבריו של מבקר המסעדות ניב גלבוע שצעק על גלי האתר: "צאו לי מהצלחת".

לכל אדם תבוני ברור כי תעמולה כתעמולה פונה למכנה המשותף הנמוך ביותר ועיסוק במוסר מקל על המרת הנמען. לעניות דעתי, מוסר הוא עניין תרבותי-גאוגרפי ולא רלוונטי. לכן ההבנייה הגאריסטית היא ללא עוגן במציאות.
בדיונים תרבותיים נהוג להפנות לחוק גודווין כאשר הטיעונים משווים את הצד השני לנאצי אך ברצוני להשתמש במבנה שיעזור לפרק את תעמולתו של גבלס ולהציג כיצד זו חופפת למאפייני התעמולה בימינו אנו. במילים אחרות, מים הגיעו עד נפש והחלטתי לשים שלט על דלת ביתי המזדהה עם קריאתו של ניב גלבוע – "צאו לי מהצלחת!".

הרעיון בתעמולה המוקדמת הוא לחבר יסודות שונים בינם לבין עצמם עד שהנמען לא ידע להפריד בין האמיתות לבדיות במסר הסופי. שיטה זו מזוהה במיוחד עם הסרט "היהודי הנצחי" – סרט תעמולתי מובהק אשר נועד להפיץ את סדר היום הנאצי. מפאת חוסר היריעה לא ארחיב על הסרט בפוסט זה.
העיקרון כאן הוא פשוט מאוד: מחברים את "אמת א'" עם "בדיה א'", "אמת ב'" עם "בדיה ב'" (לדוגמה: נתונים מדעיים שקריים), עד שהקורבן לא ידע לזהות איפה העובדה ואיפה הבדיה.
הבא נדגים את עקרון זה:

ארקדי פורטנוי - קידום במדיה חברתיתקיימת עובדה מדאיגה: גברים חוששים מאימפוטנציה (אמת א'). עתה נקשור אותה: תזונה קרניבורית באופן חד משמעי פוגעת בספירת זרע (בבדיה ב). לאחר מכן נוסיף אמת ב' שמרתיעה אותנו: אובייקט חזותי מהעולם האמיתי המציג גבר עם איבר מין קטן בצירוף פרצוף של אישה מלגלגת. כעת כל שנותר לעשות הוא לחבר נתון מדעי: הטוסטסטרון שלך נמוך 13% מהטוסטסרון של גבר צמחוני ו…הופה יש לנו תעמולה חמה מהתנור.

אינני מתריע בנוגע לאתיקה שבפרסום כזה או הקשר למדע  אלא על הליך התעמולה בלבד של הגארייזם האקטיביסטי. זוהי שטיפת מוח פרימיטיבית ונמוכה, אבל והאבל הגדול הוא שהתעמולה מתפשטת במדיה החברתית כמו ה'היטלר קינדר' אחרי 'המיין קאמפ' ומוחות נשטפים ללא בקרה.

לסיכום, אחזור ואומר – היה לי חשוב להצביע על הדמיון בין התעמולה הגארייסטית לבין התעמולה הנאצית. ללא קשר למה שאתם אוכלים אני מקווה שהמסמך יעזור לכם להיות ביקורתיים יותר מפני המסר שאתם צורכים.

הכותב,
ארקדי פורטנוי בעל תואר Ba ו- Ma בתקשורת שיווקית והשוואתית.
מקים הפורטל הקולינרי הצעיר – קהילת המבורגר ישראל,
ומרצה מן החוץ בדימוס במכללת ספיר לתעמולה חזותית.

אודות ארקדי "המבורגר" פורטנוי

בלוגר, foodie עוסק בניו-מדיה, וגם אוהב אוכל טוב מפעם לפעם

פורסמה ב-23 ביוני 2013, ב-בשרי, טבעוני, צמחוני ותויגה ב-, , , , , , , , , , , , , , , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. 19 תגובות.

 1. אם לא היית המקים של הפורטל הקולינרי הצעיר – קהילת המבורגר ישראל הייתי אומרת שאתה סתם דביל.
  עכשיו אתה סתם דביל עם מניע.

 2. כתבת מאוד יפה ואני מזדהה מאוד! אני מאמינה שנסיונות לשכנע חייבים לציית לחוקי משחק מסויימים כשהראשיים שבהם הם היצמדות לעובדות מוכחות והימנעות מפרופגנדה זולה. וכל זה למרות שאני לא אוכלת בשר (טוב, חוץ מדגים…).
  מודעות בסגנון הנ"ל מנסות לתמרן את הקורא ובצורה כוחנית לכפות עליו את מה שכותב המודעה מאמין בו.

 3. אני אשמח לכמה דברים:
  1) מחקר המראה קשר בין אימפוטנציה וגודל איבר המין.
  2) קשר בין אכילת בשר לגודל איבר המין.
  3) הסבר על העובדה שאני קרניבור ויש לי ילד, ולעומת זאת יש לי חבר טבעוני בטיפולי פוריות. (יוצא מן הכלל שמעיד על הכלל?)
  4) באופן כללי לראות מחקר ממקור אמין ונטול אינטרסים שתומך במה שהם טוענים.

 4. הפרסומת שהצגת הולכת בקו אחד עם הקן של מר יורופסקי שאומנם *טוען* שהוא יכול להציג מחקרים שמראים שבשר זה רע ביחס של 2:1 (על פני אלו שמציגים שבשר הוא טוב) אבל הוא בשום נקודה לא מגבה את ההצרות שלו בהצגה של אותם מחקרים.
  אם כל הכבוד לידע שלו כטבעוני, הטענה שאכילת בשר=בהכרח לא בריא באופן גורף לכל האוכלוסייה היא לא מבוססת בעליל.
  יש אנשים שבשר רע להם ויש אנשים שבשר טוב להם, כמו שיש אנשים שתזונה טבעונית תתאים להם ואחרים שלא ישרדו תזונה כזאת

 5. כל המאמרים ש"מוכיחים" שאכילת בשר פוגעת בבריאות מתייחסים לבשר אדום מעובד (הדגש הוא על מעובד). אין שום מחקר שמצא קשר עם אכילת בשר תקין (הכוונה לאכילה של מוצרי בשר לא מעובדים) לבעיית בריאות כלשהי, אלא להפך. כל המחקרים שניסו להוכיח ששומן רווי מסוכן לבריאות גילו שההפך הוא נכון והוצנעו כדי לא ליצור פאניקה בציבור הדיאטניות

 6. אורן בן יוסף

  מה דעתך על הפעולות של הממשלה, ובעקבותיה – המשטרה והציבור, כנגד הומוסקסואלים ברוסיה? לגיטימי?

  • ארקדי Israburger פורטנוי

   אורן ידידי,
   אני חושב שהבחירה של אדם להיות הומו או סטרייט היא הבחירה שלו בלבד. עד שיוצג לי נזק ממשי לחברה שגובר על זכות הפרט לזוגיות כזו או אחרת אני אגנה את המצב ברוסיה. אין לי שמץ של מושג איך איך הנושא הזה מתחבר לדיון שלנו.

   • תודה

    פשוט כתבת : "מוסר הוא עניין תרבותי-גאוגרפי ולא רלוונטי." ולכן שערתי שלא תגנה את מה שקורה ברוסיה, מאחר ושם מדובר בהסכמה חברתית רחבה מאד כנגד הומוסקסואלים, זהו המוסר שם כיום.

    אם זהו המוסר ברוסיה, על פי דבריך אסור לאף אחד לעודד תעמולה כנגד אותו מוסר, או שאולי לא הבנתי את דבריך.

   • ועוד דבר, לא נראה לי שלהיות הומו או סטרייט זו בחירה, בטח שלא במובן הרחב שלה.

 7. השאלה החשובה היא איך זה שלא כואב לאדם לראות אחר סובל? גם אם האחר הוא חיה. זה שלא רואים שמשהו קורה, לא אומר שהוא לא קורה, בעיקר שמכחישים אותו באופן מודע.

  אני חושב שאם בן אדם רוצה לאכול בשר, הוא צריך להיות מוכן להרוג את החיה בידיו. ואם לא בידיו לדעת, לראות ולהסכים עם הדרך בה התעשייה עושה את זה עבורו.

  אני מבין שהרבה אנשים מעדיפים לא לדעת, כדי לא לוותר על האוכל שהם אוהבים. זו פשוט גישה ילדותית, שלפיה, אם אני לא רואה משהו, הוא לא קורה.

  אני חושב שעצם זה שאדם לא מרגיש אמפתיה לסבל האחר היא נקודה משמעותית. להרגיש רגש כזה הוא להיות פתוח לכאב שנלווה אליו. ויש אנשים שסוגרים את עצמם בפני רגשות מסויימים ולכן גם לא חווים את האמפתיה לאחר כשהם רואים אותו סובל.

  אני לא חושב שיש פה את מי להאשים. אבל לפחות לראות שהמצב הוא שאנשים בוחרים לחיות בהכחשה למציאות. והשאלה העמוקה היא למה?!

  • ארקדי Israburger פורטנוי

   גבריאל היקר שלום. קראתי את דבריך ולא הסכמתי איתם.
   בשביל להיות שלם עם עצמי הלכתי לתעשייה הזו שאתם מכנית תעשיית המוות וראיתי איך נוצר הסטייק.
   http://wp.me/p2WVBD-9r

   מצד שני אני חושב שההאנשה שאתם עושים לבעלי החיים היא שמשבשת לכם את החשיבה הישרה, ומנתקת אתכם מהמציאות. וחבל.

 8. ארקדי שאפו ענק על שאתה נותן את קולך בשם רבים שהיו רוצים להסביר (כמוני) ולא בדיוק ידעו איך….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: